Kwas hialuronowy, a kolagen – istotna rola w pielęgnacji

Istnieje w każdej z nas troska o poprawę zdrowia i młodzieńczego wyglądu stosując kwasu hialuronowy czy kolagen w diecie. Zalecaną drogą do tego jest zazwyczaj stosowanie obydwu w suplementacji lub w przypadku kwasu HA przez zabiegi medycyny estetycznej, gdzie poprawa wyglądu skóry jest natychmiastowa.

Nierozerwalna para

Kwas hialuronowy stanowi 15% masy ciała w skórze właściwej, z czego skóra aż 50%. Ubywa go z wiekiem bez względu na to czy uprawiamy sport, stosujemy zabiegi miejscowe czy unikamy słońca. Nie jest więc łatwym zatrzymać obydwa te składniki w naszym organizmie, a przede wszystkim w skórze, gdyż decyduje o tym głównie nasza dieta. Utrzymywanie stałego poziomu kwasu hialuronowego i kolagenu w organizmie pozwala nam zachować jędrną, elastyczną, odżywioną i zdrową strukturę skóry. Tak więc kolagen i kwas hialuronowy mają ze sobą wiele wspólnego. Ten drugi odżywia kolagen i nie pozwala mu wyschnąć, dzięki czemu zachowuje on elastyczność skóry. Z kolei ten pierwszy kumuluje wodę tak jak gąbka, przez co działa odżywczo i nawilżająco na skórę jak i kolagen.

Kwas HIALURONOWY

Kwas hialuronowy o różnej masie cząsteczkowej działa regeneracyjnie i przeciwzapalnie dla tkanek łącznych. Wysokocząsteczkowy1 kwas hialuronowy, dzięki silnym właściwościom higroskopijnym uwadnia skórę, ponadto stymuluje rozmnażanie się fibroblastów, odpowiadając za syntezę kolagenu i elastyny, podczas gdy drobno cząsteczkowy2 kwas pełni funkcję sygnałową. Obie formy kwasu pobudzają fibroblasty do wzrostu produkcji endogennego kwasu hialuronowego.

Jeśli wydaje nam się, że składnik, który wytwarzamy naturalnie do pewnego momentu życia jest jednak zbędny, to powinniśmy się upewnić, że rozumiemy jego właściwości dla organizmu jak i skóry. Biorąc pod uwagę, że kwas hialuronowy odpowiada za uwodnienie skóry w różnych okresach rozwoju człowieka ( ontogenezy ), jak i w stanach patologicznych ( chorobowych), jest on kluczowym składnikiem skóry. Związek ten w skórze determinuje sprężystość, wilgotność, pożądaną strukturę, zapewniając także transport jonów i składników odżywczych.

Istotne są dowody

W badaniach klinicznych na ochotniczkach udowodniono, że doustne stosowanie kwasu hialuronowego ( 100mg dziennie ) przez około 6 tygodni spowodował wzrost nawilżenia skóry aż u 80% osób. Zwrócono uwagę, na występowanie dużej ilości kwasu hialuronowego w tkankach po podaniu doustnym. Dodatkowo potwierdziło się, że suplementacja kwasu hialuronowego jest całkowicie bezpieczna. Co najistotniejsze dla podaży kwasu w takiej formie, aż 90% kwasu jest zaabsorbowana przez organizm3.

Wracając do istoty stosowania kwasu HA w produkcji kolagenu ( i nie tylko ) aby wytworzyć silny kolagen dla zdrowej i promiennej skóry oraz oczyścić tętnice, konieczne jest także posiadanie wystarczających zapasów witaminy C4 i dwóch aminokwasów, lizyny i proliny w organizmie. Prolinę można wytwarzać z innych aminokwasów, więc dwoma kluczowymi składnikami są wit. C i lizyna. Jeśli mamy wystarczającą ilość wit. C i lizyny, wytworzymy duże ilości prokolagenu, który następnie przekształci się w 14 rodzajów kolagenu i poprawi Twoją skórę i wygląd. Witaminę C łatwo znaleźć w źródłach roślinnych. Dobrym celem jest zażywanie 2–3 gramów (2–3 000 mg dziennie). Natomiast rośliny strączkowe, takie jak groszek i soczewica, są najlepszym wegetariańskim źródłem lizyny.

1 Hyaluron Drink zawiera wielko i nisko cząsteczkowy kwas hialuronowy

2 Hyaluron Drink zawiera wielko i nisko cząsteczkowy kwas hialuronowy

3 Doustna suplementacja kwasu hialuronowego – aktualny stan wiedzy (lek. Maciej Paruzel )

4 Witamina C to jeden z głównych składników Hyaluron Drink

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *