Kwas hialuronowy, a sucha skóra

Od dwóch dekad mówi się o składniku, który odmładza, działa wypełniająco, definitywnie nawilża i wygładza skórę, działa także na stawy i jelita, to kwas hialuronowy. W przypadku suchej skóry można by powiedzieć, że składnik ten jest kluczowy dla organizmu. Skóra sucha jest szorstka w dotyku, pozbawiona elastyczności, sprawia wrażenie napiętej, bywa jasna, prawie zawsze jest dość cienka i błyszcząca. Po umyciu twarzy daje uczucie ściągnięcia. Może też się łuszczyć, czerwienić oraz swędzieć. Szybciej też widoczne są na niej drobne zmarszczki. Może być typem skóry lub problemem coraz większości kobiet na świecie.

Dlaczego tak się dzieje ?

Skóra sucha wytwarza za mało sebum. Oznacza to, że brakuje jej lipidów, które tworzą skuteczną barierę uniemożliwiającą ucieczkę wilgoci i chronią ją przed czynnikami zewnętrznymi. Należy również pamiętać że suchość skóry nasila się wraz z wiekiem. Dzieje się tak ponieważ organizm produkuje coraz mniej kwasu hialuronowego oraz kolagenu. Do czynników zewnętrznych, których działanie polega przede wszystkim na uszkodzeniu naturalnego płaszcza lipidowego naskórka, a co za tym idzie zwiększeniu utraty wody oraz naturalnych czynników wiążących wilgoć w naskórku, zalicza się w szczególności: warunki środowiskowe, mała wilgotność powietrza, wiatr, promieniowanie UV, błędy pielęgnacyjne, tj.: długie i gorące kąpiele, stosowanie niewłaściwych preparatów myjących (zawierających np. mydło lub substancje zapachowe, zażywanie niektórych leków np. diuretyków, palenie tytoniu i picie alkoholu

Z kolei czynniki wewnętrzne, mające wpływ na zwiększoną utratę wody w skórze, to przede wszystkim : predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne, wiek, odwodnienie organizmu poprzez nieregularne picie wody, niewłaściwa dieta.

Najczęstsze błędy w pielęgnacji suchej skóry

Do najczęstszych błędów możemy zaliczyć typowe kroki pielęgnacyjne tak jak stosowanie peelingów mechanicznie złuszczających naskórek. Takie kosmetyki sprawdzają się przy cerze tłustej i mieszanej, ale dla suchej są za silne. Mycie twarzy chlorowaną wodą. Chlor może dodatkowo wysuszać skórę i podrażniać ją, dlatego przed myciem dobrze jest wodę przegotować (co odparuje chlor). Stosowanie klasycznego mydła, które usuwa ze skóry nie tylko zanieczyszczenia, ale również sebum. W przypadku suchej cery i tak jest go za mało. Tarcie twarzy ręcznikiem mechanicznie ściera z niej resztki cennego sebum. Lepiej jest ręcznik przykładać do twarzy punkt po punkcie, lekko dociskając, by wchłonął wodę. Nieprawidłowe stosowanie wody termalnej. Wody termalne to bogactwo składników mineralnych. Stosowane bezpośrednio na skórę, regenerują ją, wzmacniają naturalne mechanizmy ochronne i zmniejszają ryzyko podrażnień. Jednak by woda nie szkodziła, po spryskaniu nią twarzy trzeba osuszyć skórę np. papierowym ręcznikiem – inaczej parując, dodatkowo wysuszy skórę.

Zła dieta, która w przypadku większości osób jest przyczyną suchej skóry jak i objawów z tym związanych. Zdawało by się, że dieta nie gra aż tak ważnej roli, jednak pamiętajmy, że wszystko co na zewnątrz zaczyna się w środku. Dlatego dieta bogata w składniki takie jak A, E, C, D, grupa witamin B, antyoksydanty, polifenole odbudowują, oczyszczają i nawilżają skórę na głębszych poziomach.

Brak stosowania filtrów UVA i UVB, które są niezbędne dla skóry aby ją chronić przed dodatkowym uszkodzeniem i osłabieniem. Źle dobrane zabiegi kosmetyczne, mogą skórę dodatkowo wysuszyć i podrażnić. Dlatego prawdziwa i skuteczna pielęgnacja skóry powinna zacząć się od środka.

Kluczowa w pielęgnacji cery suchej jest suplementacja kwasu hialuronowego.

Jeden gram kwasu hialuronowego może związać około sześciu litrów wody (jedna cząsteczka kwasu wiąże ok. 250 cząsteczek wody). Co ważne, kwas hialuronowy to tak zwana substancja biozgodna, a więc nie wywołuje niepożądanych reakcji po zastosowaniu. Używając go można wykluczyć wszelkie podrażnienia, alergie i inne reakcje skórne. Dlatego może być stosowany w każdym wieku i do każdego rodzaju skóry. Kwas hialuronowy także zwiększa przenikanie składników aktywnych przez warstwę rogową naskórka. Odpowiednio nawilżona warstwa rogowa naskórka sprawia, że substancje aktywne mogą lepiej wnikać w głąb skóry.

kwas hialuronowy, sucha skóra, suplement diety, proceanis,

W taki sposób działa suplement diety PROCEANIS® Hyaluron Drink, który zaczyna swoje działanie od wewnątrz. 10 ml dziennej dawki suplementu zawiera aż 120 mg kwasu hialuronowego, witaminę A, B2, niacynę, biotynę, cynk, potas, witaminę C, szafran.

Składniki oparte na bazie ekstraktu soku z granatów i marchwi, z dodatkiem naturalnego syropu z kokosa dodatkowo dostarczają dużej ilości antyoksydantów i ułatwiają wchłanianie kwasu hialuronowego w organizmie. Regularne stosowanie Hyaluron Drink poprawia gęstość skóry, jej poziom nawilżenia i jednocześnie wygładza zmarszczki. Napój pielęgnacyjny PROCEANIS® Hyaluron Drink jest wykonany z naturalnego, wegańskiego bio-fermentowanego kwasu hialuronowego. W połączeniu z substancjami odżywczymi działa tam gdzie kremy nie docierają. Suplement ten nawilża tkanki od wewnątrz, równomiernie i przez długi czas pozostawiając skórę promienną i zdrową.

Stosując kremy zawierające w swoim składzie kwas hialuronowy musimy pamiętać, że w przeciwieństwie do Beauty Drinka PROCEANIS® działają one tylko w miejscu aplikacji. Jednak jest to niezbędna forma ochrony suchej skóry przed czynnikami zewnętrznymi. Kwas hialuronowy w nich zawarty regeneruje i odbudowuje uszkodzony naskórek, tworzy ochronny film na powierzchni skóry, chroniąc przed słońcem, wiatrem, mrozem, suchym powietrzem, głęboko i długotrwale nawilża na wszystkich poziomach skóry,  łagodzi stany zapalne i zmniejsza TEWL (przez naskórkową utratę wody).

 Źródła

  • Dr. Maciej Paruzel „Doustna suplementacja kwasu hialuronowego – aktualny stan wiedzy”
  • https://zwierciadlo.pl/moda-i-uroda/skora-sucha-jak-skutecznie-ja-nawilzac
  • https://wylecz.to/twarz/sucha-skora-twarzy-jak-dbac-o-suche-cere/ https://synergiczni.pl/sprawdz-czego-potrzebuje-twoja-cera https://parenting.pl/sprawdzone-sposoby-na-sucha-skore
  • https://ekopolka.pl/intensywne-nawilzenie-skory-suchej-i-odwodnionej-kwas-hialuronowy-skwalan-i-hydromanil-w-pielegnacji-twarzy