Kwas hialuronowy – wielozadaniowy dla ciała i organizmu

Termin kwas hialuronowy jest „na ustach” prawie każdej osoby działającej w branży kosmetycznej. Jednak niewiele osób wie, że kwas hialuronowy może zrobić więcej niż „tylko” utrzymać nawilżenie i elastyczność skóry zewnętrznie, ale i od wewnątrz. Odpowiada również za inne ważne funkcje i zadania w organizmie. Na przykład działa również jako naturalny amortyzator i smar w naszym organizmie i jest coraz częściej używany medycznie. Podawany doustnie kwas hialuronowy działa od wewnątrz i zapewnia zdrowe stawy oraz piękną, zdrową skórę. Jest ważnym składnikiem skóry, tkanki łącznej, mazi stawowej oraz ciała szklistego oka.

Kwas hialuronowy magazynuje wodę w skórze i wspomnianej już cieczy szklistej. Jeden gram kwasu hialuronowego jest w stanie związać do 6 litrów wody. Ta ogromna zdolność magazynowania wody sprawia, że ​​kwas hialuronowy jest uniwersalnym pomocnikiem w organizmie. Występuje prawie wszędzie w organizmie człowieka. Około 50% substancji znajduje się w skórze i między komórkami skóry. Tam zapewnia stabilność i elastyczność poprzez wiązanie wody.

Interakcje kwasu hialuronowego z innymi substancjami prowadzą do powstania stabilnej sieci różnych warstw komórkowych skóry, macierzy zewnątrzkomórkowej i tkanki łącznej. Kwas hialuronowy pełni również ważną funkcję w ciele szklistym oka. Ciało szkliste to duży, centralnie umieszczony obszar oczu, który jest przezroczysty. Wypełniony mieszaniną 2% kwasu hialuronowego i 98% wody, mieszanina ta tworzy lepki żel, przez który przenikają włókna kolagenowe. Również tutaj kwas hialuronowy zapewnia elastyczną i jednocześnie stabilną konsystencję ciała szklistego oraz jego przezroczystość.

Kwas hialuronowy jako smar i amortyzator

Faktem jest, że woda jest bardzo trudna do ściśnięcia. Fizycy i technicy wykorzystują to zjawisko na przykład w amortyzatorach i układach hydraulicznych. Podobnie jest w ludzkim ciele. Kwas hialuronowy w tkance łącznej zapewnia wiązanie wody, chroniąc w ten sposób stawy przed uderzeniami i naciskiem. Żel zawierający kwas hialuronowy amortyzuje również siły nacisku występujące w galaretowatym rdzeniu krążków międzykręgowych. W stawach żel przywiera do chrząstki stawowej i tworzy warstwę poślizgową. Szczególna funkcja kwasu hialuronowego sprawia, że ​​jego występowanie w stawach jest bardzo ważne: żel zmienia się wraz z działającymi na niego siłami. Im silniejsze są siły, tym bardziej płynny staje się żel.

Ta właściwość jest nazywana lepkością strukturalną. W ten sposób staw kolanowy jest optymalnie wyściełany w przypadku silnych sił ściskających, które powstają podczas stania lub skakania. Płyn maziowy działa jak amortyzator. Ruch aktywuje funkcję smarowania, co zmniejsza zużycie stawów. Przy szybkich ruchach obrotowych stawu – na przykład w stawie kolanowym podczas biegania – maziówka (płyn stawowy) ulega upłynnieniu, a tym samym zmniejsza siły tarcia w stawie.

Kwas hialuronowy chroni stawy poprzez tworzenie proteoglikanów

Opisane dotychczas zadania dotyczą ogólnodostępnego kwasu hialuronowego. Inne funkcje kwasu hialuronowego związane są z tym, że bierze on udział w tworzeniu się w organizmie dużych cząsteczek tzw. proteoglikanów. Są to cząsteczki, w których polisacharydy (glikany) są związane ze strukturą białka. Ważnym składnikiem proteoglikanu jest agrekan, który z kolei jest składnikiem chrząstki szklistej. Ten typ chrząstki można znaleźć wszędzie tam, gdzie występuje duży nacisk, na przykład na większości powierzchni stawów.

PROCEANIS Hyaluron drink

Kwas hialuronowy chroni więc nie tylko stawy w płynie stawowym, ale także w postaci proteoglikanów w chrząstce stawowej.

Kwas hialuronowy wspomaga stawy przy chorobie zwyrodnieniowej stawów

Wielokrotnie odkrywane są nowe obszary, w których kwas hialuronowy ma właściwości lecznicze. Na przykład kwas hialuronowy jest z powodzeniem wstrzykiwany dookoła cewki moczowej w niektórych przypadkach nietrzymania moczu. Zabieg ten jest stosowany głównie w przypadku tak zwanego wysiłkowego nietrzymania moczu. W przypadku wysiłku fizycznego, takiego jak podnoszenie ciężarów, ale także kichanie lub kaszel, wysiłkowe nietrzymanie moczu może prowadzić do niepożądanego wycieku moczu. W przypadku tak zwanej terapii implantacyjnej tkanka wokół cewki moczowej jest niejako usztywniana poprzez wprowadzenie strzykawki do czterech magazynów żelu kwasu hialuronowego.

Innym obszarem zastosowania kwasu hialuronowego jest refluks pęcherzowo-nerkowy u dzieci. W tym miejscu mocz wypływa z pęcherza z powrotem do miedniczki nerkowej. Stabilizowany kwas hialuronowy można wstrzyknąć do moczowodu za pomocą endoskopu. Ta aplikacja jest skuteczna u ponad 50% pacjentów.

Okuliści i specjalistyczne kliniki okulistyczne również używają kwasu hialuronowego do aplikacji i różnych terapii. Podczas zabiegów chirurgicznych na oku, np. w przypadku zaćmy, roztwory kwasu hialuronowego wypełniają ciecz szklistą i stabilizują przednią komorę oka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *