Czy istnieje olejek do cery trądzikowej, który sprosta problemom i potrzebom tego kapryśnego typu skóry? Jak najbardziej! Jednak nie jest to szerokie grono produktów, dlatego trzeba wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę, chcąc włączyć oleje roślinne do swojej pielęgnacji. Cera trądzikowa, jak powszechnie wiadomo, jest bardzo wymagającym rodzajem skóry. Nieodpowiednio dobrane kosmetyki, mogą pogorszyć jej kondycję, a także zaostrzyć stan zapalny, dlatego kluczową kwestią jest świadoma i właściwa pielęgnacja, w której nie zabraknie substancji o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym.

Jak wybrać olejek do cery trądzikowej?

Olejek do cery trądzikowej, jeśli zostanie odpowiednio dobrany, może znacząco przyczynić się do poprawy kondycji skóry. Powszechne jest twierdzenie, że oleje roślinne nie powinny być wykorzystywane w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej, jednak jest to twierdzenie błędne. Odpowiednio dobrane i stosowane oleje, mogą złagodzić objawy trądziku i zapobiegać powstawaniu kolejnych niedoskonałości.

Oleje kosmetyczne, nie tylko poprawiają poziom nawilżenia skóry, odżywiają, wzmacniają czy regenerują. Wiele z nich działa również antybakteryjne i przeciwzapalnie, zwalcza niedoskonałości skórne i zapobiega pojawianiu się blizn potrądzikowych. I właśnie te właściwości są szczególnie istotne dla cery trądzikowej, czyli skóry, na której pojawiają się trądzik i nieestetyczne wypryski.

Warto natomiast podkreślić, że choć trądzik kojarzy się głównie z wiekiem nastoletnim i okresem dojrzewania, jest przypadłością, z którą boryka się mnóstwo osób dorosłych. Podstawą terapii antytrądzikowej jest odpowiednia pielęgnacja, w której nie zabraknie dokładnego, ale delikatnego oczyszczania, złuszczania, intensywnego nawilżania, a także działa antybakteryjnego.

Olejek do cery trądzikowej nie może jakkolwiek zapychać gruczołów łojowych, obciążać skóry i nasilać objawów trądziku. Przy tym typie skóry konieczne jest stosowanie olejów lekkich i schnących, które nie pozostawiają na skórze tłustej warstwy. Unikać należy tzw. olejów komedogennych, m. in. oleju kokosowego, palmowego, z kiełków pszenicy, z bawełny, z awokado czy z pestek brzoskwini.

Olejek do cery trądzikowej: TOP 3 produkty

Olejek do cery trądzikowej powinien charakteryzować się działaniem antybakteryjnym i przeciwzapalnym, wykazywać właściwości łagodzące, ale też też regulować pracę gruczołów łojowych i poziom sebum, a przy tym oczyszczać cerę z zaskórników. Niżej zostały wymienione trzy najbardziej popularne oleje, które wykorzystywane są w pielęgnacji cery ze skłonnością do trądziku.

TOP 3 olejków do cery trądzikowej:

  1. Olej jojoba – jeden z najpopularniejszych olejków do cery trądzikowej. Jego skład chemiczny jest niemal tożsamy z budową ludzkiego sebum, a w związku z tym doskonale reguluje jego produkcję. Doskonale się wchłania, a przy tym jest bardzo lekki. Wykazuje właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Ponadto, dba o odpowiedni poziom nawilżenia skóry i wspiera procesy regeneracji naskórka.
  2. Olej konopny oprócz tego, że reguluje poziom sebum, zmniejsza i łagodzi stany zapalne oraz zaczerwienienia, co jest szczególnie istotne dla cery trądzikowej. Przyspiesza proces regeneracji i gojenia się ran, a także wykazuje właściwości antyseptyczne. Jest to olej niekomedogenny i szybkoschnący.
  3. Olej z pestek malin</b> podobnie, jak poprzednie produkty, reguluje poziom sebum, działa przeciwbakteryjnie i łagodzi oraz niweluje stany zapalne. Jednocześnie nawilża i wzmacnia barierę lipidową skóry. W dłuższej perspektywie czasowej, wyrównuje koloryt cery.

Innymi olejami, które polecane są do pielęgnacji cery trądzikowej są: olej tamanu, olej lniany, z pachnotki, z czarnuszki siewnej. Pamiętajmy jednak, że oleje powinny być uzupełnieniem pielęgnacji cery trądzikowej, a nie podstawowym produktem, od którego będziemy oczekiwać poprawy jej kondycji.

Wybierając olejek do cery trądzikowej, musimy zachować ostrożność i kierować się przede wszystkim właściwościami substancji. Pożądane są te, które mają lekką konsystencję, szybko się wchłaniają i nie pozostawiają tłustej warstwy na powierzchni skóry.